تبلیغات
azma - رد پای اسرائیل در بی بی سی فارسی

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

چت روم


RSS

azma
اولین نیستیم! ولی بهترینیم!

شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی در اقدامی عجیب اقدام به ساخت و نمایش مستندی به نام «تروریست بین المللی: الفتح و حماس» نمود.
هرچند حمایت های مادی و معنوی ایالات متحده آمریکا و انگلیس از دولت اسرائیل برکسی پوشیده نیست و چه بسا این کشور بدون حمایت های کشورهایی اینچنین هرگز به وجود نمی آمد(حتماً اعلامیه «آرتور جی بالفور» وزیر وقت امور خارجه بریتانیا در سال۱۹۱۷ را که در آن از در نظر گرفتن فلسطین به عنوان سرزمینی برای یهودی ها پشتیبانی شده بود را به خاطر دارید و همین طور می دانید که سه سال بعد، یعنی در سال ۱۹۲۰، فلسطین به عنوان عضوی از جامعه ملل تحت قیمومیت بریتانیا پذیرفته شد و اینها
شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی، با انتخاب عنوان «تروریست بین المللی: الفتح و حماس» نه تنها نگاه یکجانبه انگارانه اش را بدون ملاحظه به نمایش گذاشته، بلکه تاکتیک اساسی برای جذب مخاطب را هم نادیده گرفته است.
مقدمه ای برای تشکیل اسرائیل کنونی بود)؛ اما از رسانه دولتی انگلیس، بی بی سی که خود را رسانه ای مستقل معرفی می کند و قائل است، به این‌ که باید مسائل روز ایران و جهان را با نگاه بی طرفانه مخابره کرد، ساختن برنامه ای با عنوان «تروریست بین المللی: الفتح و حماس» کمی بعید به نظر می‌ رسید. کما این که ساختار این برنامه جای بسی تأمل و درنگ دارد.

نحوه انتخاب عنوان
معمولاً در ساخت برنامه های تلویزیونی، روال بر این است که عنوان برنامه طوری انتخاب شود تا در ذهن مخاطب، پرسشی ایجاد کرده و او را در انتظار بگذارد و در نهایت با تماشای برنامه، پاسخ آن پرسش داده شود؛ اما شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی، با انتخاب عنوان «تروریست بین المللی: الفتح و حماس» نه تنها نگاه یکجانبه انگارانه اش را بدون ملاحظه به نمایش گذاشته، بلکه تاکتیک اساسی برای جذب مخاطب را هم نادیده گرفته است.

اگر نام این برنامه، تروریست بین المللی بود و در طول برنامه نیز در کنار دیگر مباحث، اشاراتی به حمله اسرائیل به نوار غزه و پس از آن به کشتی آزادی و همچنین محکومیت اسرائیل توسط سازمان ملل می شد، شاید افکار عمومی پی به قضاوت غیر منصفانه بی بی سی نمی برد؛ اما عنوان انتخاب شده شبکه بی بی سی فارسی دیگر جای ابهام باقی نمی گذارد و از همان ابتدا منظور تولیدکنندگان برنامه را برای مخاطب آشکار می سازد؛ آنها معتقدند که حماس و فتح تروریستند!

نمایش انیمیشن
این برنامه تلویزیونی ابتدا با نمایش انیمیشن
این انیمیشن در حالی ساخته شده است که در کشور فلسطین تصاویر بسیاری از صحنه های حقیقی و تصاویر واقعی از حملات بی امان ارتش اسرائیل و حتی از زندان ها و مخفیگاه های اسرائیل که در آنها مردم فلسطین، بدون علت مشخص با بدترین وضع ممکن نگهداری می شوند، موجود است.
آغاز شد و در آن یک عملیات تروریستی به تصویر کشیده شد که در پایان یازده نفر کشته می شوند و بازماندگان، تصمیم به نابودی این تروریست ها می گیرند؛ اما نکات جالبی در مورد این نمایش کامپیوتری قابل ذکر است:

نکته اول این که این نمایش کامپیوتری سعی دارد به مخاطب چنین القا کند که مردم اسرائیل مردمی مظلومند که همواره در خطر تهدید و حمله نظامی فلسطینیان قرار دارند؛ پس باید همیشه آماده عملیات مقابله ای و یا حتی اقدامات پیشگیرانه باشند و حمله به فلسطینیان، حق تک تک مردم اسرائیل است.

نکته دوم این که این انیمیشن در حالی ساخته شده است که در کشور فلسطین تصاویر بسیاری از صحنه های حقیقی و تصاویر واقعی از حملات بی امان ارتش اسرائیل و حتی از زندان ها و مخفیگاه های اسرائیل که در آنها مردم فلسطین، بدون علت مشخص با بدترین وضع ممکن نگهداری می شوند، موجود است؛ اما هیچ تصویری که در آن نشانی از حقیقت باشد و به نوعی آغاز حمله ای را از سوی فلسطین تأیید کند در دست نیست و همین امر تولید کنندگان برنامه را وادار به ساخت انیمیشن می کند.

محتوای برنامه
این برنامه همان طور که از عنوان آن بر می آید، سعی دارد که گروه های فلسطینی، به خصوص حماس و فتح را عامل تمام تنش های منطقه معرفی نماید و این که اگر مذاکرات صلح خاورمیانه به نتیجه نمی رسد، تنها به دلیل اختلافات موجود میان گروه های فلسطینی است. جالب اینجاست که در این میان به شهرک سازی های بی وقفه اسرائیل که به گفته تمامی سازمان های فعال در زمینه حقوق بشر غیر قانونی است، هیچ اشاره ای نمی شود. 

حتی آنجا که حماس با شیوه ای کاملاً دموکراتیک و با کسب اکثریت آرای ملت فلسطین باید دولت قانونی فلسطین را تشکیل می داد؛ اما اسرائیل مانع
در این برنامه، آنجا که سخن از اسرائیل است، تنها رهبران آن کشور نشان داده می شود و هرجا روی سخن با فلسطین می شود، تصاویری از جنگ و خشونت به نمایش در می آید.
آن شد و قدرت را از حماس گرفت، حق را به دولت اسرائیل می دهد و نشانه حقانیت اسرائیل را در این زمینه، چنین عنوان می کند که اسرائیل برای نجات جان فلسطینیان، حماس را مجبور می کند با ائتلاف فتح تشکیل دولت دهد. امری که به هیچ عنوان خواسته مردم فلسطین نبوده و نقض آشکار دموکراسی در منطقه است.

پخش تصاویر بر روی متن
در پایان، خالی از لطف نیست که گذری هم بر تصاویری داشته باشیم که همزمان با گزارش شبکه بی بی سی پخش می شود. در این برنامه، آنجا که سخن از اسرائیل است، تنها رهبران آن کشور نشان داده می شود و هرجا روی سخن با فلسطین می شود، تصاویری از جنگ و خشونت به نمایش در می آید. 

جایی که درباره ترورهای اسرائیل سخن می راند، تصویر افراد ترور شده را به نمایش می گذارد و هرجا می خواهد از حملات فلسطینیان صحبت کند، تصاویری از انفجار و کشتن افراد متعدد پخش می شود.

جایی که بحث در مورد جنبش خودگردان فلسطین است، رهبران این جنبش که بر سر میز مذاکره نشسته اند، به نمایش در می آید و هرجا سخن از حماس و فتح می رود، تنها درگیری های آنها و صحنه هایی که مردم فلسطین با روبنده به خیابان ها ریخته اند نشان داده می شود.

به هر حال با پخش برنامه هایی از این دست، شعار "رسانه مستقل" بی بی سی فارسی، در ذهن مخاطبانش مورد مناقشه قرار خواهد گرفت


مدیر وبلاگ: ابوالفضل ظهوریان


به وبلاگ چند امتیاز میدهید؟صفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | تم دیزاینر

.:: Design Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.