تبلیغات
azma - راز باز ماندگی حشرات

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

چت روم


RSS

azma
اولین نیستیم! ولی بهترینیم!

چهارشنبه 6 بهمن 1389

راز باز ماندگی حشرات
مرتبط با : حقایق مهیج

حاکم واقعی زمین کیست؟

حشرات که با یک میلیون گونه شناخته شده و حداقل شش میلیون دیگر که باید نام گذاری شود متنوع ترین گروه جانوری روی زمین هستند...

بقیه در ادامه مطلب...


حاکم واقعی زمین کیست؟

حشرات که با یک میلیون گونه شناخته شده و حداقل شش میلیون دیگر که باید نام گذاری شود متنوع ترین گروه جانوری روی زمین هستند.

راز موفقیت آنها چیست؟

حشرات ابتکاری ترین ویژگی ها را برای زنده ماندن ایجاد کرده اند و دقیقآ به همین دلیل است که نمیخواهید مهمان منزل شما باشند.

سوسک اسید پاش را در نظر بگیرید.این سوسک هم مثل بیشتر سوسک های دیگر در برابرحمله آسیب پذیر است.چون نمیتواند بال های خود را به سرعت باز کند.پس نیازمند به یک مکانیسم دفاعی موثر است.سوسک اسید پاش این توانیی مهلک را دارد که ازشاخک هایش در هر ثانیه هفتصد بار اسید در جاهات مختلف اسپری کند.آیا این شبیه به یک داستان تخیلی نیست؟

غدد مترشح شکم این سوسک  اسید فرمیک جوشان دردمای 100درجه سانتیگراد تولید کند شبیه کاری که راسوی سبک وزن بدبوی آمریکایی انجام میدهد.

روشی برای مقایسه نیش حشرات وجود دارد حشره شناس آمریکایی جاستین اویشمیت شاخصی برای نیش ابداع کرده است که از 0 تا 4درجه بندی شده است در نقطه 0سوزش ملایم  نیش زنبور عسل میگیرد و نیش سوزاننده زنبور زرد در نقطه دوم است.

بالاترین نقطه نمودار مربوط بود به نیش حشره سر فشنگی است که درد آن بالای عدد 4 قرار میگیرد.این حشره کثیف که از جنگل های بارانی نیکاراگوئه تا پروگو وجود دارد نیشی زمین گیر کننده با درد بسیار شدید دارد درست انگار در حالی که یک سوزن خیاطی 3 اینچی که در پاشنه پایتان فرو رفته و روی ذغال مشتعل راه بروید. گاهی اوقات حتی نیازی التیا یا  از بین بردن محل نیش نیست یک هزارپا بوی متعفنی را تولید میکند که برای کشتن یک موش به حد کافی قویست  غدد تولید کننده بوی بد آن مایع کشنده آزاد میکند که حاوی کلورین وسیائین هیدروژن است و هزارپا به وسیله آن از خود دفاع میکند. هزار پا از همین مایعات کشنده برای پوشانئنتخم های خود ومحافظت از آنها در برابر شکارچیان نیز استفاده میکند حشرات دیگری هستند که از هزار تا هم بیشتر پا دارند. مثل موریانه ملکه موریانه ملکه که یک تولید کننده نوزاد پر کار است و میتواند روزانه بیش از 30 هزار نوع نوزاد زاد وبلد کند که تنها تعدادی از آنها زنده میمانند. موریانه ملکه که به اندازه شطه در زاد وبلد میکند پر کار نیست تقریبا همه ی شطه ها ماده هستند وبرای تکثیر حتی نیازی به جفت گیری ندارد بسیاری از شطه ها بار دار متولد میشوند متغیر کننده است. اما اگر قرار بود تمام شطه ها زنده بمانند تعداد آنها 10 به توان27 میشد این بیست و هفت - صفر برای پوشاندن کل ایلات متحده از شطه به عمق 5/4 متر کافیست.

نسل گونه های دیگر حشرات به این دلیل دوام می آورند  که برای جفت گیری میتوانند همدیگر را پیدا کنند سلول های عصبی بید نر میتوانداز مقادیر بوی کم فورومون  بید ماده را از فاصله ای بیشتر از 9 کیلومتر بر خلاف جهت باد رد یابی کند وقتی بید نر رد این بو های شیمیایی را میگیرد همانند سگ شکاری بیونیک به طور مار پیچی در میان باد حرکت میکند حشرات دیگر از شم قوی خود شان استفاده میکنند تا مکانی برای تخم گذاری پیدا کنند سوسک ملانوفیلا فهمیده است که آتش چیز گرمی است مواد شیمیایی طبیعی درخت کاج سالم لاروهای سوسک را مسموم کرده یا با سمق چسبناک خود آنها را از بین میبرد آما درختی که آتش به آن آسیب رسانده  این نیروی دفاع طبیعی را ندارد این سوسک اندام های  خاصی را از زیر بقل خود جدا میکند که همانند آشکار سازی نور واوراء بنفش عمل میکند به هنگام آتش سوزی در جنگل این سوسک در برابر سیل دسته های جانوری در حال فرار مثل یک رادارعمل کرده ویک درخت آسیب دیده را پیدا میکند تا در آن لانه کرده وتخم گذاری کند.

با این روش ها حشرات خود را با آن تتحیر داده اند جای تعجب نیست که آنها بیشترین رشد جمعیت را در جهان دارند پادشاه این بازمانده ها چند ش آور ترین آنهاست سوسک حماء حتی وقتی سر سوسک حماء بریده شود میتواند تا 9 روز زنده بماند بدن این سوسک با سیستم گردش خون محدود خود حتی اصلا به خون نیاز ندارد این سوسک حتی میتواند بدون غذا نیز زنده بماند با چنین ویژگی هایی جای تعجب نیست آنها بر جهان حکمرانی میکنند...نوشته شده توسط ابوالفضل ظهوریان در ساعت 03:05 ب.ظ
نظرات ()


مدیر وبلاگ: ابوالفضل ظهوریان


به وبلاگ چند امتیاز میدهید؟صفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | تم دیزاینر

.:: Design Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.