تبلیغات
azma - دریاچه های آتش فشانی

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

چت روم


RSS

azma
اولین نیستیم! ولی بهترینیم!

چهارشنبه 6 بهمن 1389

دریاچه های آتش فشانی
مرتبط با :
مطالب در ادامه مطلب
دریاچه ای از گدازه های آتشفشانی - کوههای Erta Ale در اتیوپی
Erta Ale کوهی آتشفشانی در شمال شرق اتیوپی است . این کوه آتشفشانی فعال ترین آتشفشان آفریقاست که ارتفاعی نزدیک به 4000 متر دارد و طولانی ترین دریاچه گدازه های آتشفشانی را در خود قرار داده است . در بین قبایل محلی منطقه این کوه از نظر ایدئولوژیک بسیار قابل احترام بوده و مردم منطقه از آن به عنوان دروازه جهنم یاد می کنند

چگونگی تشکیل دریاچه های اسیدی

 توضیح ساده برای تشکیل دریاچه های اسیدی این است که آب در دهانه ی آتشفشانی با گازهای درونی زمین ترکیب شده واین نوع دریاچه ها را بوجود می آورد.

بیشتر دریاچه های اسیدی را می توان در سرزمین های آتشفشانی پرباران دید.در هر آتشفشان شکافهای دودزایی موجود است که به مقدار زیادیHO2 و حتیCO2 و SO2خارج می شوند . دوتای اخیر سریعأ بار رطوبت جو واکنش داده و به ترتیب کربنیک اسید و سولفوریک اسید تشکیل می دهند. به همین دلیل است که کنار شکافهای دودزا اغلب بسیار آزار دهنده است.

واضح است که اگر شکاف دودزا در پایین دهانه آتشفشان بوجود آید و دهانه با آب باران پر شود ،ذخیره بزرگی از آب برای واکنش با گازها وجود دارد اینجاست که تولید اسید بستگی به مقدار بارانی است که وارددهانه می شود.درجه ph اینگونه دریاچه ها می تواند کمتر از یک باشد.همه آنچه رخ می دهد ، ترکیب گاز و آب در سطح است اما فرایند دیگراین است که گاز با آبهای زیرزمینی واکنش نشان دهند و اسید در زیر زمین حاصل گردد.این آبها اسیدی زیرزمینی ممکن است به دریاچه های نزدیک منطقه راهی پیدا کند و دریاچه را کاملأ اسیدی کنند.گاهی این دو فرایند متفاوت ممکن است با هم اتفاق بیفتد.

مدت زمان دریاچه های اسیدی بسیار متفاوت است و به مقدار گازی که از شکافهای دودزا ساطع می شود،یا به اندازه دریاچه یا مقدار بارس که اسید را رقیق می کند و یا به مقدار خروجی آب دریاچه بستگی دارد.

تعداد دریاچه های اسیدی آتشفشانی در اندونزی وجود دارد که «کلی موتو» نامیده می شود...نوشته شده توسط ابوالفضل ظهوریان در ساعت 03:11 ب.ظ
نظرات ()


مدیر وبلاگ: ابوالفضل ظهوریان


به وبلاگ چند امتیاز میدهید؟صفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | تم دیزاینر

.:: Design Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.