تبلیغات
azma - دمکراسی خواهی به شیوه رسانه های غربی

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

چت روم


RSS

azma
اولین نیستیم! ولی بهترینیم!

پنجشنبه 19 اسفند 1389

دمکراسی خواهی به شیوه رسانه های غربی
مرتبط با : خارجی

در حالیکه دامنه اعتراضات مردمی، علیه خاندان سعودی به شهر ریاض پایتخت این کشور نیز رسیده است، محافل سیاسی و رسانه های خبری وابسته به غرب، طی هفته های اخیر و با اوج گیری مخالفت های مردمی علیه رژیم سعودی به پنهان کاری و مخفی نگه داشتن این مسئله می پردازند. بی بی سی، صدای آمریکا،صدای فرانسه، دویچه وله(صدای آلمان) و صدای رژیم صهیونیستی از جمله رسانه هایی هستند که در پوشش خبری خود، خبر تظاهرات چند هزار نفری مردمی، ضد حکومت دیکتاتوری آل سعود در شهرهای مختلف عربستان را بازتاب ندادند. ملت مسلمان عربستان تاکنون در این اعتراضات، ضمن تاکید بر حقوق انسانی و سیاسی خود، خواستار آزادی زندانیانی شدند که به بهانه های واهی در بند رژیم حاکم در عربستان هستند.

رسانه های غربی، دمکراسی

رسانه های غربی، دمکراسی

 

بقیه در ادامه مطلب...

در حالیکه دامنه اعتراضات مردمی، علیه خاندان سعودی به شهر ریاض پایتخت این کشور نیز رسیده است، محافل سیاسی و رسانه های خبری وابسته به غرب، طی هفته های اخیر و با اوج گیری مخالفت های مردمی علیه رژیم سعودی به پنهان کاری و مخفی نگه داشتن این مسئله می پردازند. بی بی سی، صدای آمریکا،صدای فرانسه، دویچه وله(صدای آلمان) و صدای رژیم صهیونیستی از جمله رسانه هایی هستند که در پوشش خبری خود، خبر تظاهرات چند هزار نفری مردمی، ضد حکومت دیکتاتوری آل سعود در شهرهای مختلف عربستان را بازتاب ندادند. ملت مسلمان عربستان تاکنون در این اعتراضات، ضمن تاکید بر حقوق انسانی و سیاسی خود، خواستار آزادی زندانیانی شدند که به بهانه های واهی در بند رژیم حاکم در عربستان هستند.

رسانه های غربی، دمکراسی

رسانه های غربی، دمکراسی

نکته قابل توجه آنکه تارنمای ‘بی بی سی’ با بی توجهی کامل به موضوع اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف عربستان و خواست ملت مسلمان این کشور، پیش از این در چهارم اسفند ماه جاری، پس از بازگشت ‘ملک عبدالله’ به عربستان از سفر درمانی سه ماهه خود، اعلام کرد که به مناسبت ورود وی خیابان های ریاض، پایتخت این کشور، با پرچم و نشان های خوش آمد مزین شده است.

این رسانه در این خبر به بازتاب گسترده وعده های ملک عبدالله، پادشاه عربستان، مبنی بر اهدای مزایای مالی بیشتر به شهروندانش پرداخت. بی بی سی در پایان این خبر تاکید کرد، که خبر بازگشت پادشاه عربستان سعودی از سوی رسانه های این کشور با استقبال گرمی مواجه شده است. این رسانه به نقل از روزنامه انگلیسی زبان ‘عرب نیوز′ نوشت: ‘ملک عبدالله اکنون تنها ستون ثبات در منطقه به شمار می رود.’

بی بی سی در چهاردهم اسفند نیز در خبری، تعداد مردمی که در اعتراضات شرکت داشتند را تنها بیش از صد نفر اعلام کرد و مدعی شد، که این مخالفت ها تنها در مناطق شیعه نشین عربستان انجام شده است.

مقام‌های عربستان اعلام کرده اند، نیروهای امنیتی از ابزارهای لازم برای مقابله با تلاش های اخلال گرایانه در نظم عمومی استفاده خواهند کرد و وزارت کشور عربستان نیز راهپیمایی و تحصن را مغایر با شریعت اسلامی و ارزش ها و سنت های این کشور می داند.

این در حالی است که ‘شبکه خبری العالم’ در سیزدهم ماه جاری از تظاهرات ده ها هزار تنی مردم عربستان علیه خاندان استبدادی آل سعود خبر داد. به گفته این رسانه معترضان در این تظاهرات حقوق از دست رفته و قانونی خود را خواستار شدند.

العالم گفت: تمرکز اعتراضات در عربستان عمدتا در مراکز فقیر نشین شرق این کشور بوده است اما در عین حال برخی گزارش ها حاکی از آن است که دامنه تجمعات اعتراضی به ریاض پایتخت این کشور نیز کشیده شده است. به گفته العالم به نقل از منابع آگاه در الاحساء تظاهرات مردمی در این شهر از مسجد ‘الائمة البقیع′ آغاز و به سمت خیابان‌های اصلی شهر ادامه داشت.

بر اساس گزارش‌ها همچنین ماموران امنیتی سعودی از صبح روز جمعه اقدام به دستگیری افراد شرکت کننده در تظاهرات ضد آل سعود در این کشور کردند. ‘حسین العلق’ و ‘حسین الیوسف’ از نویسندگان عربستانی که در تظاهرات روز چهارشنبه القطیف شرکت داشتند از جمله این دستگیر شدگانند.

به گفته العالم عربستان سعودی صدها فعال سیاسی را بدون هیچ محاکمه‌ای در زندان‌های مخوف نگهداری و آنها را شدت شکنجه می‌کند.

این رسانه در خبری دیگر به اظهارات ‘توفیق السیف’ از فعالان سیاسی عربستان پرداخت و به نقل از وی گفت: تظاهرات القطیف نشانه نگرانی مردم از ادامه بازداشت ها در کشور است که بدون هیچ حکمی صورت گرفته است. تعامل مثبت با این موضوع سبب می شود که اوضاع اجتماعی به مرحله حادی نرسد.

العالم همچنین در روز جمعه، به نقل از ‘فواد ابراهیم’ یک فعال سیاسی در عربستان سعودی، درباره تحولات تازه در این کشور گفت: دیوار ترس مردم فرو ریخته است. مردم برای فدا کردن جان خود در راه تحقق خواسته هایشان اعلام آمادگی کرده اند بدون اینکه از بازداشت ها و دیگر اقدامات هراس آور رژیم حاکم ترسی به دل راه دهند.

به گفته ابراهیم مردم عربستان با خانواده پادشاهی حاکم بر این کشور قطع رابطه کرده و همچون سایر ملت های عربی به این نتیجه رسیده است که باید علیه حکومت موروثی و ظلم و فساد رژیم حاکم در همه زمینه ها به ویژه سیاسی قیام کند.

وی در این گفت و گو با اشاره به اقدام پادشاه سعودی برای اعطای ۳۵ میلیارد دلار بسته حمایتی به عنوان هدیه ملوکانه به مردم عربستان گفت: ‘وی باید بداند که این هدیه ها مشکل عربستان را حل نمی کند. ابراهیم تاکید کرد که مردم عربستان نیازی به کسانی که با چنین هدیه هایی بر سر آنان منت بگذارد، ندارند زیرا این اموال اساسا حق ملت است و ملت به عزت، احترام و آزادی بیان نیازمندند. از وقت کشی و استفاده از راه های پیچیده برای دور زدن خواسته های مردم بپرهیزند و در انتظار گذار طوفان نباشند.

شبکه خبری ‘راصد’ نیز تظاهرات مردمی در شهرهای القطیف، الاحصی و العوامیه را بازتاب داد. به گفته راصد، تظاهر کنندگان خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند. معترضان این زندانیان به جرم های ناعادلانه سیاسی در زندان های رژیم عربستان سعودی هستند. این رسانه همچنین از دستگیری ۲۰ تن از تظاهر کنندگان که برخی از آن ها کمتر از ۱۶ سال سن داشتند خبر داد. بر اساس این گزارش تظاهرات کنندگان همچنین اعلام کردند، که در ماه میلادی آینده (مارس) تظاهرات بیشتری را برگزار خواهند کرد.

پیشتر در یازدهم اسفند ماه جاری تارنمای اینترنتی ‘عرب تایمز′ در مقاله ای، عدم حمایت علمای سلفی در عربستان سعودی، از خیزش ملت های عرب را پایمال کردن حقوق این ملت ها نامید. در این مقاله که به قلم ‘عبدالعزیز کحیل’ نوشته شده است، آمده که شخصیت های سلفی در عربستان از جمله ‘محمود المصری’ بر خلاف روحانیون و علمای اسلام در سایر کشورهای مسلمان به حمایت جدی از جنبش مردمی علیه حاکمان ظالم نمی پردازند.

به نوشته عرب تایمز شخصیت های سلفی عربستان در سخنانی ضمن نادیده گرفتن خواست مردم مسلمان در این کشور به آن ها گفتند: باید به خانه‌هایشان بازگردند، سکوت اختیار کنند و از حاکمان خود حتی اگر اموالشان را توقیف کنند و آنها را شلاق بزند، اطاعت کنند، اما هیچ کس به اظهارات عجیب آنان اعتنایی نکرد.

نویسنده این مقاله در ادامه با اشاره به سکوت سلفی های سعودی در قبال اقدامات حاکمان سعودی، حمله آمریکا به عراق و ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در عربستان، این سوال را مطرح کرد، که با این شرایط چگونه می توان مدعیان رهبری دینی در عربستان را مدافع فلسطین، مسجد الاقصی و غزه دانست، در حالی که می دانند رژیم ظالم حاکم در عربستان روابط پنهان و آشکاری با آمریکا و رژیم صهیونیستی دارند.

پایگاه اطلاع رسانی ‘القدس العربی’ هم امروز پانزدهم اسفند، در خبری که به اقدامات ضدانسانی و استبدادی رژیم حاکم در عربستان اختصاص داشت، نوشت: نیروهای امنیتی عربستان روز گذشته چند تن از زنانی را که خواستار آزادی ۹ تن از فرزندان و بستگان زندانی خود شده بودند، بازداشت کردند. به گفته شاهدان عینی این زنان در مقابل ساختمان دادگستری در شهر ‘الدمام’ تجمع کرده و فریاد آزادی زندانیان سرداده بودند که نیروهای ضدشورش آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و برخی از آنان را بازداشت کردند.

القدس العربی افزود: روز جمعه گذشته جوانان عربستانی در خیابان ملک عبدالعزیر در مرکز شهر قطیف تظاهرات کردند و شعارهایی درباره آزادی زندانیان سر دادند. به گفته این رسانه شعارهای ‘نه سنی نه شیعه همه ما خواستار آزادی هستیم’ و ‘به خدا هرگز زندانیان را فراموش نمی کنیم’ از شعارهایی بودند که شرکت کنندگان در این تظاهرات سر دادند.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی بر این باورند که ثبات عربستان در شرایط کنونی یکی از مهم ترین سیاست هایی است که غرب و بویژه آمریکا در خاورمیانه دنبال می کنند. کارشناسان معتقدند که تاثیر گسترده عربستان سعودی بر روی بازار نفت از اصلی ترین دلایلی است که غرب را به حمایت از حکومت استبدادی سعودی ها در عربستان وا می دارد. بی ثباتی در این کشور می تواند به افزایش بهای نفت خام تا ۳۰۰ دلار در هر بشکه بیانجامد و این مسئله سبب شده است که تظاهرات و جنبش های مردمی در این کشور با سیاست سکوت رسانه های غربی که همواره خود را حامی دمکراسی معرفی کرده اند مواجه شود....نوشته شده توسط ابوالفضل ظهوریان در ساعت 04:04 ب.ظ
نظرات ()


مدیر وبلاگ: ابوالفضل ظهوریان


به وبلاگ چند امتیاز میدهید؟صفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | تم دیزاینر

.:: Design Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.